Július 11-e és 16-a között a Milestone Debating Society két csapata is részt vett az Olmücben megrendezésre kerülő Heart of Europe vitaversenyen. Gratulálunk a csapatoknak, és különösen Dolgos Lászlónak, aki a 10. legjobb férfi EFL (azaz nem angol anyanyelvi) versenyző és 5. legjobb Millenial (azaz 2000 után született) versenyző lett; valamint Dara Zsófiának, aki a 7. legjobb női EFL versenyző lett.

Kérjük alább olvassák el egyik versenyzőnk és a Milestone Debating Society elnökének, Dara Zsófia beszámolóját az olmüci élményeikről. Nézzék meg a fényképeket, és kövessék a ‘Student Life’ Facebook-oldalunkat, hogy a legfrissebb információkat kapják diákjainkról!

Dara Zsófia, Junior diák

A delegációnk – amit már csak második családnak hívunk – 11-én érkezett meg a napsütötte Olmücbe; bár fáradtan, de mosollyal az arcukon. Ahogy a buszunk begurult Olmüc főpályaudvarára, gyorsan körbenéztünk a városban. Kicsi volt, de barátságos. A buszról leszállva találkoztunk újdonsült barátunkkal és kísérőnkkel, Ninával, aki elvitt minket a hotelünkbe, ami a következő napokban az otthonunkat jelentette. Miután ott megérkeztünk, gyorsan becsekkoltunk és ledobtuk a bőröndjeinket, hogy bejárhassuk a várost. Sajnos a kirándulás nem tartott túl sokáig, annyira fáradtak voltunk a hosszú úttól, így egy kevés pizza és kebab után már indultunk is vissza, hogy ágyba dőlhessünk.

Másnap alig bírtuk visszatartani az izgatottságunk, ahogy átsétáltunk a verseny helyszínére. Mindannyian szépen felöltöztünk, és indultunk is az iskolába. Egy rövid bemutatkozás, és csoportképek elkészítése után már kezdődött is az első kör, melynek tételmondatát (“A ház betiltana minden kriptovalutát”) vitattuk meg. Délután ugyanezt a tételmondatot, csak a délelőtti fordulóhoz képest minden csapat az ellenkező oldalon vitatta. A sok vita mindannyiunkat kifárasztotta, így egy közös vacsora után vissza is tértünk a hostelbe focit nézni, és következő napok fordulóira felkészülni.

A második napon, pénteken, szintén olyan tételmondatokat vitattunk, melyekre előre felkészülhettünk: “A ház úgy gondolja, hogy a hírszervezetek újságírási- és biznisz oldalát teljesen el kell különíteni.” Az előző naphoz hasonlóan, két fordulóban minden csapat mindkét oldalát megvitatta a kérdésnek. A harmadik napon improvizált vitákban vettünk részt (azaz pusztán 60-60 percünk volt felkészülni a vitákra), melyek mindkét csapatnak nagyon jól mentek. Szintén ezen a napon derült ki, hogy melyik csapatok jutottak tovább a kieséses fordulóba, ami vasárnap zajlott le. Sajnos egyik csapatunknak sem sikerült bekerülni, így a vasárnapot városnézéssel és múzeumlátogatással töltöttük.

Hétfőn ért véget a kirándulásunk, a záró ceremónia után, ami során megnézhettük a döntő fordulót egy amerikai és egy argentín csapat közt. A vitát – és így az egész versenyt – végül az Egyesül Államok csapata nyerte, aki a döntőben az ellenzéket képviselte. Így sem tudtunk azon búsulni, hogy nem magyar csapat hozta haza a trófeát, hisz a klubunk kiemelkedő tagja, Dolgos László hazahozott több egyéni díjat is! Annyira izgatottak lettünk Laci eredményei miatt, hogy majdnem le is késtük a Budapestre tartó buszunkat. Szerencsére épp időben értünk ki az állomásra, és estére haza is értünk.

Mindent összevetve, az olmüci látogatásunk egy varázslatos élmény volt. Csodás volt tapasztalt, angol anyanyelvi versenyzők ellen vitatkozni és a sok tehetséges diákkal és vezetőikkel találkozni. Sokat fejlődött a vitakészségünk, új nemzetközi barátságokat kötöttünk, és legfontosabban, nagyon boldog emlékeket hozott. A szívünket hagytuk Európa szívében, és alig várjuk, hogy jövőre visszamenjünk.

Boldogan várjuk, hogy mit fog hozni az Őszi Trimeszter a Debating Society-nak. Mindig szívesen látunk minden új tagot, vita-tapasztalattól függetlenül, szóval lépjetek be a Debating Society Facebook-csoportjába, hogy minden vita-gyakorlásról és eseményről tudjatok. A következő állomás: Zágráb decemberben!